Poradna

Chcete se zeptat urologa na problémy spojené s prostatou? Nenašli jste odpovědi na vaše otázky na našich stránkách či u vašeho urologa? Pak máte možnost poslat dotaz prostřednictvím tohoto formuláře. Do několika dnů najdete odpověď na vámi udané emailové adrese a pokud budete souhlasit i na těchto webových stránkách.

Vaše dotazy

Dobrý den, léčím se s karcinomem prostaty, posledních 5 let jsem aktivně cvičil, na rotopedu, s činkami a lavicí a teď nevím, zda je to pro mě vhodné a které cviky bych měl procvičovat. Neexistujou nějaké stránky, které na tento problém dávají odpověď? Děkuji za odpověď

Vážený pane,
pokusím se odpovědět na Váš mail. Fyzická aktivita je nejlepší formou, jak si udržet dobrý zdravotní stav organismu po operaci prostaty. Ano, existují další možnosti, např. dieta s nízkým podílem živočišných tuků, ale pohyb (zejména chůze) a relativní pohoda (život bez chronického stresu) je to nejlepší.  Informace o rakovině prostaty najdete na portálech:

  • www.rakovinaprostaty.org (webový asistent pro nemocné karcinomem prostaty, jejich partnerky a blízké)
  • www.rakovinaprostaty.cz (ke stažení: „Průvodce pro muže s nově diagnostikovaným karcinomem prostaty“)
  • www.cus.cz
  • www.europauomo.cz (občanské sdružení Europa UOMO CZ, česká odnož Evropské koalice proti rakovině prostaty UOMO. Ke stažení: „Prostata. Pro muže, ale i ženy, které je milují“)
  • www.arcus-oc.org (Arcus–Onko centrum, ke stažení: „Rakovina prostaty. Informace pro muže, jejich rodiny a lékaře“)

Dovolím si připojit Vánoční přání.

Se srdečným pozdravem
Vilím Šimánek


Dobrý den, občas někdy slyším, že v mém věku (59 let) je doporučované vyšetření urologem. Je to opravdu nutné, i když nemám žádné potíže?  V.D., Ústí nad Orlicí (11. 9. 2014)

Dobrý den,
preventivní urologické vyšetření je v současné době doporučované již od 40 let věku – jedná se včasný záchyt nádoru prostaty. Vzhledem k tomu, že tento nádor v počátečních stadiích žadné potíže nedělá, prevetivní vyšetření je určitě vhodné.. Proto určitě “seberte odvahu” a urologa navštivte.

S pozdravem,
MUDr. Aleš Vidlář, Ph.D.


Dobrý den, Je mi 62 let, jsem asi rok od odstranění prostaty pro nádor, PSA mám nulové a chodím jen na kontroly. Můžu něco užívat či dělat, aby se mi tento nádor už neobjevil (prý se to ještě může stat…). Děkuji. Pavel R., Jihlava (8. 9. 2014)

Vážený pane Pavle,
nejdůležitější je samozřejmě včasný záchyt a odstranění nádoru, dokud je jen v prostatě. Což se u Vás zřejmě povedlo. Ale jisté riziko progrese onemocnění nelze vyloučit nikdy – ani u Vás. Z pohledu urologa teď opravdu není nutná žadná další léčba pokud budete mít hodnotu PSA nulovou. Výsledky řady klinické studie ukazují, že příznivý vliv oddálení remise (návratu) onemocnění mohou mít přírodní látky, např. silymarin, izoflavonoidy a proteiny soji, ale také léčiva užívaná na jiná onemocnění jako např. statiny.

S pozdravem,
MUDr. Aleš Vidlář, Ph.D.


Dobrý den, dočetl jsem se v odborných článcích, že lykopen, který se nachází v rajčatech má velmi příznivé účinky na léčení rakoviny prostaty. Má lykopen nějaké vedlejší účinky? V rajčatech se také nachází tomatin. Zajímalo by mě, zda není pro zdraví nebezpečný. Dále jsem se dočetl, že okurky obsahují lignany, které snižují riziko rakoviny prostaty. Jaký je váš názor na tuto látku? Děkuji za odpověď. Dušan T., Olomouc (2. 9. 2014)

Vážený pane Dušane,
Lykopen je červený pigment rajčat nemá žádné nežádoucí účinky. Tomatin, který je rovněž obsažen v rajčatech, patří mezi steroidní alkaloidy a má antiandrogenní účinek. Spolu s lykopenem mohou snižovat riziko tvorby nádorových buněk v prostatě. Rajčata spolu s košťálovitou zeleninou by měly být pravidelnou součástí naší denní diety. Okurka osahuje v malém množství látky, které se nazývají lignany. Tento typ látek byl také izolován z řady léčivých rostlin a jejich metabolity – enterolaktony mají chemoprotektivní účinek; chrání lidský organismus před karcinogenními látkami.

S pozdravem,
Prof. MUDr. Vilím Šimánek