Co je to prostata?

Prostata, nazývaná rovněž jako předstojná žláza, je součást mužského pohlavního ústrojí. Je zodpovědná za produkci sekretu, který je součástí spermatu.

Prostata se nachází pod močovým měchýřem. Její zadní část se dotýká stěny konečníku a jejím středem prochází močová trubice. Její umístění v bezprostřední blízkosti močových cest způsobuje, že jakékoliv patologické změny ovlivňující prostatu mohou být spojeny s potížemi s močením.

Prostata je tvarem i velikostí podobná kaštanu nebo vlašskému ořechu a váží zhruba 20 g. U mužů starších 45 let se může zvětšit a dosáhnout až velikosti mandarinky. Normální prostata bez patologických změn je hladká a pružná.
Prostata sama o sobě nemá vliv na potenci, ale probíhají podél ní nervy nezbytné pro dosažení erekce. Prostatická tekutina obsahuje živiny a energii pro sperma. Dále obsahuje prostatický specifický antigen PSA, enzym, který rozpouští bílkoviny a způsobuje zkapalnění ejakulátu, což umožňuje cestu spermií do dělohy. PSA je jedinečný indikátor aktivity prostatické žlázy a může se dostávat do moči i do krve. Za normálních okolností je zde v minimálním množství, v případě karcinomu prostaty toto množství narůstá.