Léčba benigní prostatické hyperplazie (BPH)

Účinná léčba BHP je založena na odstranění příčin příznaků, které pacienty zatěžují a jsou spojeny především s močením. Volba vhodného způsobu léčby závisí na intenzitě příznaků a potíží spojenými s dolními močovými cestami, věkem a celkovým stavem pacienta a souběžnými onemocněními. Rozhodnutí o výběru léčby provádí lékař, který bere do úvahy individuální potřeby a preference pacienta.

 

V závislosti na závažnosti příznaků zahrnuje léčba benigní hyperplazie prostaty:

  • lékařská doporučení (prevence, strava, hygiena)
  • farmaceutickou léčbu – u pacientů s mírnými příznaky, bez komplikací jako zadržování moči, močové kameny nebo krev v moči.

Léčba zmírňuje potíže spojené se symptomem dolních cest močových a tím zvyšuje celkovou kvalitu života.

Při léčbě BHP se používají následující postupy:

Farmakoterapie

  • inhibitory 5 α-reduktázy – zabraňují zvětšení nebo dokonce zmenšují velikost prostaty za předpokladu, že léčba trvá po mnoho měsíců nebo dokonce po mnoho let.
  • α-1 blokátory adrenergních receptorů – působí tak, že snižují napětí hladkého svalstva, čímž zmírňují příznaky podráždění.
  • látky rostlinného původu – s protizánětlivými, otok snižujícími a anti-androgenními účinky.

Chirurgická léčba

  • chirurgická léčba – u pacientů s komplikacemi jako je zadržování moči vyžadující katetrizaci močového měchýře, močové kameny, vezikální divertikulóza, chronické, opakující se nebo bakteriální infekce močových cest, krev v moči, bilaterální hydronefróza nebo selhání ledvin.